RCH25S10002FS06
Manufacturer Part Number:
RCH25S10002FS06
Manufacturer/Brand:
Vishay Sfernice
Part of Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Manufacturer :
Vishay Sfernice
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum Oxide
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.602" (15.30mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :
25W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Size / Dimension :
1.102" L x 0.551" W (28.00mm x 14.00mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±1%