225WF010
Manufacturer Part Number:
225WF010
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc
Part of Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 225W
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
225W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
1.130" Dia x 10.500" L (28.70mm x 267.00mm)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±5%