PFE5K4R50E
Manufacturer Part Number:
PFE5K4R50E
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES CHAS MNT 4.5 OHM 10% 726W
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Ceramic
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
726W
Product Status :
Active
Resistance :
4.5 Ohms
Size / Dimension :
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Tolerance :
±10%