RPS0500DH1001JB
Manufacturer Part Number:
RPS0500DH1001JB
Part of Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 500W
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power (Watts) :
500W
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
2.874" L x 2.362" W (73.00mm x 60.00mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%