RPS0500DH1000JB
Manufacturer Part Number:
RPS0500DH1000JB
Manufacturer/Brand:
Vishay Sfernice
Part of Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 500W
Manufacturer :
Vishay Sfernice
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum Oxide
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Box
Power (Watts) :
500W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
2.874" L x 2.362" W (73.00mm x 60.00mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%