TMC050100R0FE02
Manufacturer Part Number:
TMC050100R0FE02
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale
Part of Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 50W
Manufacturer :
Vishay Dale
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.625" (15.87mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%