TE120B180RJ
Manufacturer Part Number:
TE120B180RJ
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 120W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-25°C ~ 225°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Active
Resistance :
180 Ohms
Size / Dimension :
1.102" Dia x 7.165" L (28.00mm x 182.00mm)
Temperature Coefficient :
±440ppm/°C
Tolerance :
±5%