UAL5-20KF8
Manufacturer Part Number:
UAL5-20KF8
Manufacturer/Brand:
Riedon
Part of Description:
RES CHAS MNT 20K OHM 1% 7.5W
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
7.5W
Product Status :
Active
Resistance :
20 kOhms
Size / Dimension :
0.598" L x 0.646" W (15.20mm x 16.40mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%