CJH2000J10RJ
Manufacturer Part Number:
CJH2000J10RJ
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
CJH 2000W 10R 5% LEAD
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.087" (53.00mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-25°C ~ 250°C
Package / Case :
Rectangular, Wire Leads
Power (Watts) :
2000W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
15.748" L x 4.055" W (400.00mm x 103.00mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%