CFH350A3R3J
Manufacturer Part Number:
CFH350A3R3J
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 750W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
1.181" (30.00mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Wire Leads
Power (Watts) :
750W
Product Status :
Active
Resistance :
3.3 Ohms
Size / Dimension :
4.331" L x 3.740" W (110.00mm x 95.00mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%