BDS2A1006R8K
Manufacturer Part Number:
BDS2A1006R8K
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 6.8 OHM 10% 100W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Epoxy Coated
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
RF, High Frequency
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
SOT-227-2
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
6.8 Ohms
Size / Dimension :
1.488" L x 1.000" W (37.80mm x 25.40mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±10%