HSC250510RJ
Manufacturer Part Number:
HSC250510RJ
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 510 OHM 5% 250W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Lead Style :
Terminal Screw Type
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
250W
Product Status :
Active
Resistance :
510 Ohms
Size / Dimension :
4.291" L x 2.874" W (109.00mm x 73.00mm)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±5%