HCF80J1K0J
Manufacturer Part Number:
HCF80J1K0J
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
HCF80 75W 1K0 5% LEAD
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Style :
Mounting Feature :
Screw Holes
Operating Temperature :
200°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
75W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
3.150" L x 2.992" W (80.00mm x 76.00mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%