TE600B1R0J
Manufacturer Part Number:
TE600B1R0J
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 600W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-25°C ~ 225°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
600W
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
1.575" Dia x 13.583" L (40.00mm x 345.00mm)
Temperature Coefficient :
±440ppm/°C
Tolerance :
±5%