502AS102KDG2
Manufacturer Part Number:
502AS102KDG2
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
12W 1500J 1K OHMS 10% SLAB
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Ceramic
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
1.500" (38.10mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 230°C
Package / Case :
Radial, Flat Oval
Power (Watts) :
12W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
2.000" L x 0.252" W (50.80mm x 6.40mm)
Temperature Coefficient :
0/ -800ppm/°C
Tolerance :
±10%