TGHEV100RFE
Manufacturer Part Number:
TGHEV100RFE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
100W RESISTOR 100 OHM 1%
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Ceramic
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.248" (6.30mm)
Lead Style :
Quick Connects
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
1.378" L x 0.669" W (35.00mm x 17.00mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±1%