RSN-1-100B
- Manufacturer Part Number:
- RSN-1-100B
- Manufacturer/Brand:
- Riedon
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 100 MOHM 0.0025 0.1
- Manufacturer :
- Riedon
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Composition :
- Metal Element
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 1.380" (35.05mm)
- Lead Style :
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- 30°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Rectangular Case
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 100 mOhms
- Size / Dimension :
- 6.000" L x 1.250" W (152.40mm x 31.75mm)
- Temperature Coefficient :
- ±15ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.1%