FSE100022ER500KE
- Manufacturer Part Number:
- FSE100022ER500KE
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Huntington Electric Inc.
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 1000W
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Silicone Coated
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Brackets (not included)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 350°C
- Package / Case :
- Radial, Tubular
- Power (Watts) :
- 1000W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 500 mOhms
- Size / Dimension :
- 2.500" Dia x 15.000" L (63.50mm x 381.00mm)
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±10%