FVT05006E10R00JE
- Manufacturer Part Number:
- FVT05006E10R00JE
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Huntington Electric Inc.
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 10 OHM 5% 50W
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Vitreous Enamel Coated
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Brackets (not included)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 350°C
- Package / Case :
- Radial, Tubular
- Power (Watts) :
- 50W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
- Temperature Coefficient :
- ±400ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%