FSOT3009E50R00KE
- Manufacturer Part Number:
- FSOT3009E50R00KE
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Huntington Electric Inc.
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 50 OHM 10% 30W
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Silicone Coated
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.594" (15.08mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Flange Braces, Right Angle
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 350°C
- Package / Case :
- Radial, Flat Oval
- Power (Watts) :
- 30W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 50 Ohms
- Size / Dimension :
- 1.252" L x 1.000" W (31.80mm x 25.40mm)
- Temperature Coefficient :
- ±260ppm/°C
- Tolerance :
- ±10%