FVTS10R1E40K00JE
- Manufacturer Part Number:
- FVTS10R1E40K00JE
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 40K OHM 5% 12W
- Lead Style :
- Combo Leads
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 350°C
- Power (Watts) :
- 12W
- Resistance :
- 40 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
- Temperature Coefficient :
- ±260ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%