THS10R50J
Manufacturer Part Number:
THS10R50J
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 10W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Active
Resistance :
500 mOhms
Size / Dimension :
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±5%