THS15150RJ
Manufacturer Part Number:
THS15150RJ
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 15W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
15W
Product Status :
Active
Resistance :
150 Ohms
Size / Dimension :
0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±5%