RSA-15-100
- Manufacturer Part Number:
- RSA-15-100
- Manufacturer/Brand:
- Riedon
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 6.667 MOHM 0.0025 1
- Manufacturer :
- Riedon
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Composition :
- Metal Element
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Pulse Withstanding
- Height - Seated (Max) :
- 1.700" (43.18mm)
- Lead Style :
- M4 Threaded
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 60°C
- Package / Case :
- Rectangular Case
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 6.667 mOhms
- Size / Dimension :
- 2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm)
- Temperature Coefficient :
- ±15ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.25%