HSC150200RJ
Manufacturer Part Number:
HSC150200RJ
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 150W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.024" (26.00mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
150W
Product Status :
Active
Resistance :
200 Ohms
Size / Dimension :
3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±5%