UAL50-0R1F8
- Manufacturer Part Number:
- UAL50-0R1F8
- Manufacturer/Brand:
- Riedon
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 50W
- Manufacturer :
- Riedon
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.630" (16.00mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 275°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 50W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 100 mOhms
- Size / Dimension :
- 1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±1%