KAL25FB10R0
- Manufacturer Part Number:
- KAL25FB10R0
- Manufacturer/Brand:
- Stackpole Electronics Inc
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 10 OHM 1% 25W
- Manufacturer :
- Stackpole Electronics Inc
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Moisture Resistant
- Height - Seated (Max) :
- 0.577" (14.66mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 275°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 25W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 Ohms
- Size / Dimension :
- 1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
- Temperature Coefficient :
- ±30ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%