UAL10-10RF8
- Manufacturer Part Number:
- UAL10-10RF8
- Manufacturer/Brand:
- Riedon
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 10 OHM 1% 10W
- Manufacturer :
- Riedon
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.417" (10.60mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 275°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 10W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%