THS1512RJ
- Manufacturer Part Number:
- THS1512RJ
- Manufacturer/Brand:
- TE Application Tooling
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 12 OHM 5% 15W
- Manufacturer :
- TE Application Tooling
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.433" (11.00mm)
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 200°C
- Package / Case :
- Axial, Box
- Power (Watts) :
- 15W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 12 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%