SQBW2010RJ
- Manufacturer Part Number:
- SQBW2010RJ
- Manufacturer/Brand:
- TE Application Tooling
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 10 OHM 5% 20W
- Manufacturer :
- TE Application Tooling
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Ceramic
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.571" (14.50mm)
- Lead Style :
- Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- Mounting Feature :
- Brackets
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 250°C
- Package / Case :
- Radial, Rectangular Case
- Power (Watts) :
- 20W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 Ohms
- Size / Dimension :
- 2.362" L x 0.571" W (60.00mm x 14.50mm)
- Temperature Coefficient :
- ±300ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%