TAP2000K25RE
- Manufacturer Part Number:
- TAP2000K25RE
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- 2000 WATT HEAT SINKABLE PLANAR R
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Epoxy Coated
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Non-Inductive
- Height - Seated (Max) :
- 1.280" (32.50mm)
- Lead Style :
- M5 Threaded
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Box
- Power (Watts) :
- 2000W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 25 Ohms
- Size / Dimension :
- 2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±150ppm/°C
- Tolerance :
- ±10%