TE1000B1K0J
Manufacturer Part Number:
TE1000B1K0J
Manufacturer/Brand:
TE Application Tooling
Part of Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 1000W
Manufacturer :
TE Application Tooling
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets
Operating Temperature :
-25°C ~ 225°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
1000W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
2.362" Dia x 11.811" L (60.00mm x 300.00mm)
Temperature Coefficient :
±440ppm/°C
Tolerance :
±5%