BDS2A10010RK
- Manufacturer Part Number:
- BDS2A10010RK
- Manufacturer/Brand:
- TE Application Tooling
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 10 OHM 10% 100W
- Manufacturer :
- TE Application Tooling
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Epoxy Coated
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- RF, High Frequency
- Height - Seated (Max) :
- 0.827" (21.00mm)
- Lead Style :
- M4 Threaded
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- SOT-227-2
- Power (Watts) :
- 100W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 Ohms
- Size / Dimension :
- 1.488" L x 1.000" W (37.80mm x 25.40mm)
- Temperature Coefficient :
- ±150ppm/°C
- Tolerance :
- ±10%