TGHGCR0020FE
- Manufacturer Part Number:
- TGHGCR0020FE
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 0.002 OHM 1% 100W
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Epoxy Coated
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Non-Inductive
- Height - Seated (Max) :
- 0.483" (12.26mm)
- Lead Style :
- M4 Threaded
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- SOT-227-4
- Power (Watts) :
- 100W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 2 mOhms
- Size / Dimension :
- 1.500" L x 0.980" W (38.10mm x 24.90mm)
- Temperature Coefficient :
- ±60ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%