PF2272-10RJ1
- Manufacturer Part Number:
- PF2272-10RJ1
- Manufacturer/Brand:
- Riedon
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 10 OHM 5% 200W
- Manufacturer :
- Riedon
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum Oxide
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.484" (12.30mm)
- Lead Style :
- M4 Threaded
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- SOT-227-4
- Power (Watts) :
- 200W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 Ohms
- Size / Dimension :
- 1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%