EL240A20-05
Manufacturer Part Number:
EL240A20-05
Manufacturer/Brand:
Sensata-Crydom
Part of Description:
SSR RELAY SPST-NO 20A 24-280V
Manufacturer :
Sensata-Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
20 A
Mounting Type :
Chassis Mount
On-State Resistance (Max) :
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Voltage - Input :
4 ~ 8VDC
Voltage - Load :
24 V ~ 280 V