EZ240D18RS
Manufacturer Part Number:
EZ240D18RS
Manufacturer/Brand:
Sensata-Crydom
Part of Description:
SSR RELAY SPST-NO 18A 24-280V
Manufacturer :
Sensata-Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
18 A
Mounting Type :
Chassis Mount
On-State Resistance (Max) :
Output Type :
AC
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage - Input :
3 ~ 15VDC
Voltage - Load :
24 V ~ 280 V