SFN4D-DC12V
- Manufacturer Part Number:
- SFN4D-DC12V
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- RELAY SAFETY 6PST 8A 12V
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Safety Relays
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
- Contact Rating (Current) :
- 8 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 3 VDC
- Operate Time :
- 23 ms
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 92°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 6 ms
- Switching Voltage :
- 500VAC, 500VDC - Max