156.OA12.1242C
Manufacturer Part Number:
156.OA12.1242C
Manufacturer/Brand:
Altech
Part of Description:
RELAY SAFETY 6PST 8A 12V
Manufacturer :
Altech
Product Category :
Safety Relays
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
6 ms
Switching Voltage :
400VAC, 250VDC - Max