SFY2-DC18V
- Manufacturer Part Number:
- SFY2-DC18V
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- RELAY SAFETY 4PST 6A 18V
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Safety Relays
- Coil Voltage :
- 18VDC
- Contact Form :
- 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
- Contact Material :
- Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- Contact Rating (Current) :
- 6 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 13.5 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.7 VDC
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 10 ms
- Switching Voltage :
- 250VAC, 30VDC - Max