SFS6-DC12V
- Manufacturer Part Number:
- SFS6-DC12V
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- RELAY SAFETY 6PST 6A 12V
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Safety Relays
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- 6PST-3NO/3NC (3 Form A, 3 Form B)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 6 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 20 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 20 ms
- Switching Voltage :
- 250VAC, 30VDC - Max