S1-12-2ADM
- Manufacturer Part Number:
- S1-12-2ADM
- Manufacturer/Brand:
- Sensata-Cynergy3
- Part of Description:
- RELAY REED TWIN N/O 1.5KV 12V
- Manufacturer :
- Sensata-Cynergy3
- Product Category :
- Reed Relays
- Coil Current :
- 15.4 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A) x 2
- Contact Material :
- Rhodium (Rh)
- Contact Rating (Current) :
- 500 mA
- Features :
- Diode, EMI Shielded
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operate Time :
- 0.75 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 0.3 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 1000VDC - Max