12HV1B100
- Manufacturer Part Number:
- 12HV1B100
- Manufacturer/Brand:
- Sensata-Cynergy3
- Part of Description:
- HV REED RELAY SPST NC 10KV 12V
- Manufacturer :
- Sensata-Cynergy3
- Product Category :
- Reed Relays
- Coil Current :
- 120 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NC (1 Form B)
- Contact Material :
- Contact Rating (Current) :
- 3 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 11 VDC
- Must Release Voltage :
- 1 VDC
- Operate Time :
- Operating Temperature :
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 5000VDC - Max