DBT72405PU
- Manufacturer Part Number:
- DBT72405PU
- Manufacturer/Brand:
- Sensata-Cynergy3
- Part of Description:
- RELAY REED SPST-NC 5KV 24V
- Manufacturer :
- Sensata-Cynergy3
- Product Category :
- Reed Relays
- Coil Current :
- 25.9 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- SPST-NC (1 Form B)
- Contact Material :
- Tungsten (W)
- Contact Rating (Current) :
- 2 A
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Must Operate Voltage :
- 20 VDC
- Must Release Voltage :
- 4 VDC
- Operate Time :
- 2 ms
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 3 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 3500VAC, 3500VDC - Max