8L02-12-00
- Manufacturer Part Number:
- 8L02-12-00
- Manufacturer/Brand:
- Coto Technology
- Part of Description:
- RELAY REED DPST 500MA 12V
- Manufacturer :
- Coto Technology
- Product Category :
- Reed Relays
- Coil Current :
- 24 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- DPST-NO (2 Form A)
- Contact Material :
- Contact Rating (Current) :
- 500 mA
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9.6 VDC
- Must Release Voltage :
- 1 VDC
- Operate Time :
- 0.5 ms
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 0.5 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 200VAC, 200VDC - Max