BR246-320A1-28V
- Manufacturer Part Number:
- BR246-320A1-28V
- Part of Description:
- 2PDT 10 AMP RELAY
- Coil Current :
- 87.5 mA
- Coil Voltage :
- 28VDC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Material :
- Contact Rating (Current) :
- 10 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operate Time :
- 7 ms
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 125°C
- Release Time :
- 7 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 115VAC, 28VDC - Max