RMIA210115AC
Manufacturer Part Number:
RMIA210115AC
Manufacturer/Brand:
Carlo Gavazzi Inc.
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V
Manufacturer :
Carlo Gavazzi Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
115VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Copper (AgCu3)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max