ETS-1C-N-SL12VDC-10
- Manufacturer Part Number:
- ETS-1C-N-SL12VDC-10
- Manufacturer/Brand:
- Advantech
- Part of Description:
- RELAY GEN PURP SPDT 6A 12V10PK
- Manufacturer :
- Advantech
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Material :
- Silver Nickel (AgNi)
- Contact Rating (Current) :
- 6 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 0.60 VDC
- Operate Time :
- 8 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Obsolete
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 4 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 400VAC, 125VDC - Max