T90H5D12-20-01
- Manufacturer Part Number:
- T90H5D12-20-01
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
- Part of Description:
- RELAY PWR
- Manufacturer :
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- Coil Insulation :
- Class F
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 20VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Material :
- Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 15 VDC
- Must Release Voltage :
- 2 VDC
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 15 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 277VAC - Max