HL1-H-AC240V-F
- Manufacturer Part Number:
- HL1-H-AC240V-F
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 5 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 240VAC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Material :
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Contact Rating (Current) :
- 15 A
- Features :
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 192 VAC
- Must Release Voltage :
- 72 VAC
- Operate Time :
- 25 ms
- Operating Temperature :
- -50°C ~ 70°C
- Product Status :
- Obsolete
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 25 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 125VAC - Nom
- Termination Style :
- Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)